Nemzetközi projektek

A Filmarchívum részvétele nemzetközi projektekben és adatbázisokban: MIDAS, Europeana, EFG, EFG1914.

MIDAS projekt 

A MIDAS projekt (Moving Image Database for Access and Re-use of European Film Collections) 2006-ban indult az Európai Bizottság Media Plus programjának keretében. A Magyar Nemzeti Filmarchívum az első évben csatlakozott a programhoz, amelyben tizennyolc európai intézmény és archívum vett részt a Német Filmintézet (Deutsches Filminstitut – DIF) irányítása alatt. A projekt célja egy olyan nemzetközi filmes adatbázis (www.filmarchives-online.eu) létrehozása volt, amelyben az érdeklődők betekintést nyerhetnek Európa filmarchívumainak gyűjteményeibe, elsősorban nem fikciós filmanyagokba, dokumentum- és oktatófilmekbe, híradókba, útifilmekbe, reklámokba, kísérleti-, sport- és animációs filmekbe.  A Filmarchívum a közös adatbázishoz az 1924 és 1944 között készült filmhíradók részletes ismertetésével, tartalmi, filmográfiai és műszaki leírásával járult hozzá, magyar és angol nyelven (351 filmhíradó).   

European Film Gateway (EFG) – Európai Filmes Átjáró (2008-2011)

A 2008 szeptemberében létrehozott Európai Filmes Átjáró portál egy közös keresőmotor segítségével 16 európai filmarchívum és cinémathèque gyűjteményéből 550 000 mozgókép, filmfotó, plakát és szöveges dokumentum online elérését biztosítja. A feltöltött tartalom név, filmcím, tárgyszó és évszám szerint kereshető, és az EFG oldalán közvetlenül megtekinthető, de egy link segítségével a tartalomszolgáltató intézmény oldalára is navigál. 

2011 óta az Európai Filmes Átjáró az Europeana portál integrált része is egyben. A 2008-tól működő Europeana, Európa digitális könyvtára azzal a céllal jött létre, hogy az európai kulturális örökség kontinensszerte több ezer kulturális intézményben (könyvtár, múzeum, archívum) őrzött digitalizált anyagait egyetlen webfelületen tegye mindenki számára elérhetővé. Kifinomult keresők, szűrők, virtuális kiállítások, tematikus aloldalak segítségével – oktatási, kutatási vagy szórakoztatási célból – 2017-re immár 53,5 millió digitalizált dokumentum között lehet keresni, böngészni, szörfölni.

A némafilm történetének sajnálatos és sajátságos velejárója, hogy a filmek jelentős része az idők folyamán megsemmisült, elveszett. Éppen ezért elsősorban az ezzel foglalkozó szakemberek, de a filmet szerető civil érdeklődők számára is fontosak és izgalmasak a filmek életét kísérő dokumentumok: forgatókönyvek, újságcikkek, riportok, kritikák, sztárfotók, de legfőképpen a filmek forgatása közben készült felvételek, az ún. werk-, stand- és reklámfotók, valamint a filmplakátok. Ezekből ugyanis valamelyest visszaidézhető, rekonstruálható az elveszett némafilm tartalma, hangulata, képi világa, technikai és művészi színvonala.

Az EFG-projektben digitalizált MNFA-anyagok

A Magyar Nemzeti Filmarchívum 1000 darab, a némafilm és a hangosfilm első korából származó fotó és 1200, a kezdetek és a 1990-es évek között készült filmplakát online közlését vállalta az EFG-ben, melyhez rögtön annak megszületésekor, 2008 szeptemberében csatlakozott. 

1204 magyar filmplakát

1005 magyar filmfotó

•  EFG1914 (2012-2014)

2012-ben az első világháború centenáriumára készülve indult útjára az EFG1914 projekt, melynek keretében 26 filmmúzeumnak és archívumnak a Nagy Háború idején keletkezett 701 órányi filmanyaga és 6100 filmes vonatkozású dokumentuma lett digitalizálva. A projektben a Filmarchívum nyolc filmdokumentum és három játékfilm digitalizálásával vett részt, melyeket az alábbi linkeken lehet megtekinteni:

Online nézhető magyar dokumentumfilm-felvételek az első világháború idejéből

Online nézhető magyar némafilmek:

Az utolsó éjszaka (rendezte: Janovics Jenő, 1917)

A föld rabjai (rendezte: Békeffi László, 1917)

Egy fiúnak a fele (rendezte: Bolváry Géza, 1924)